7. 5. 2026 · 8 min čtení
Pasivní dům 2026: PENB A standard, NZÚ premium až 750k Kč
Plánujete novostavbu RD nebo bytu a uvažujete o pasivním standardu (PENB A)? Premium ~25-30 % vs běžný PENB C, ale **NZÚ subsidy až 750 000 Kč** pro RD + 200k pro byt + **property value uplift +15 %** + úspory 60-80k Kč/rok. EU EPBD III directive 2030+ standardem — nemovitosti PENB E nebo horší budou neprodejné. Jistybyt kalkulačka /pasivni-dum spočítá investici + ROI 30 let kombinovaný.
1. Co je pasivní dům — PHPP standard
Pasivní dům je nízkoenergetický standard definovaný **Passive House Institute Darmstadt** (PHPP — Passive House Planning Package). Klíčové parametry:
• **Spotřeba na vytápění:** < 15 kWh/m²/rok (vs 90-110 běžný PENB C)
• **Total primární energie:** < 60 kWh/m²/rok
• **Těsnost obálky n50:** < 0,6 1/h (Blower Door test)
• **PENB klasifikace:** A pasivní (mimořádně úsporná)
**3 úrovně certifikace v ČR 2026:**
• **PENB A pasivní** (< 50 kWh/m²/rok): premium 25-30 %, NZÚ 750k RD / 200k byt, value uplift +15 %.
• **PENB A near-zero** (50-80 kWh/m²/rok): premium 18-22 %, NZÚ 500k / 130k, +10 %.
• **PENB B** (80-110 kWh/m²/rok): premium 10-15 %, NZÚ 250k / 70k, +5 %.
**Klíčový rozdíl PENB A passiv vs near-zero:**
PENB A passiv vyžaduje certifikaci PHPP s Blower Door testem. Near-zero je „lite verze" bez n50 testu. Pro NZÚ 750k musíte mít PHPP certifikaci.
2. PHPP technické požadavky — co musí dům splnit
**Tepelná izolace (klíč k pasivnímu domu):**
• Fasáda: **30-40 cm EPS/MW** (vs 14-16 cm běžný)
• Strop / poslední podlaží: **40-50 cm minerální vata** (vs 20-30 cm)
• Podlaha proti zemině: **20-30 cm XPS** (vs 10-15 cm)
**Okna a dveře:**
• Trojsklo s celkovým **Uw < 0,8 W/m²K** (vs 0,9-1,1 běžný PENB C)
• Argonová náplň + warm-edge spacer
• Vstupní dveře Uw < 0,9 W/m²K
• **Detail kotvení do zdi je kritický** — i nejlepší trojsklo nefunguje, pokud kotvení vytvoří tepelný most
**Těsnost obálky:**
• **n50 < 0,6 1/h** = max 0,6 výměny vzduchu za hodinu při tlaku 50 Pa
• Měření **Blower Door testem** (3-5k Kč) — bez testu certifikace neplatí
• Pro porovnání: běžný RD má n50 = 3-5 1/h (5-8× horší!)
**Rekuperační vzduchotechnika:**
• Účinnost > 75 % (Atrea Duplex, Zehnder ComfoAir)
• Cena 80-120k Kč instalace
• Šetří 30-40 % tepelných ztrát ventilací
**Zdroj tepla:**
• Tepelné čerpadlo vzduch-voda **COP > 3,5** (Daikin Altherma, Viessmann Vitocal)
• NEBO země-voda **COP > 4,5** (vrtaná studna nebo plošný kolektor)
• Pro pasivní dům s nízkou spotřebou: vzduch-voda dostačuje (rozdíl COP 2 = úspora < 200 Kč/rok)
**Fotovoltaika (silně doporučeno):**
• 6-10 kWp + baterie 8-12 kWh
• Pokrývá 60-80 % spotřeby pasivního domu
• NZÚ subsidy 120k z 280k = net 160k Kč
• Bez baterie noční spotřeba z gridu = 6 Kč/kWh (vs 1,5 Kč/kWh výroba)
3. NZÚ premium 2026 — až 750k Kč pro RD
NZÚ (Nová zelená úsporám) 2026 podporuje pasivní novostavby:
**RD pasivní standard:**
• PENB A passiv (PHPP certifikace): **750 000 Kč**
• PENB A near-zero: 500 000 Kč
• PENB B: 250 000 Kč
**Byt pasivní standard:**
• PENB A passiv: **200 000 Kč**
• PENB A near-zero: 130 000 Kč
• PENB B: 70 000 Kč
**Bonus FVE:**
• Plus 120 000 Kč (z 280 000 Kč) na FVE 6-10 kWp + baterie
• Total RD passiv + FVE: 870 000 Kč subsidy
**Klíčové podmínky NZÚ:**
1. Žádost MUSÍ být PŘED zahájením stavby (předregistrace v SFŽP portálu)
2. Projektová dokumentace certifikovaná autorizovaným inženýrem
3. Po kolaudaci doložení dokladů + Blower Door test n50 < 0,6
4. Vyplaceno do 90 dní od schválení
**Klasický postup:**
• Q1: projektová dokumentace + NZÚ pre-registrace (2-3 měsíce)
• Q2-Q3: výstavba (12-18 měsíců)
• Q4: kolaudace + Blower Door + závěrečné dokumenty
• Cca 6 měsíců po kolaudaci NZÚ vyplaceno
4. ROI 30 let — kombinovaný (úspora + value uplift)
**Příklad: RD 150 m² pasivní vs běžný PENB C**
**Investice:**
• Běžný RD PENB C: 35 000 Kč/m² × 150 = 5 250 000 Kč + pozemek 1 500 000 = **6 750 000 Kč**
• Pasivní PENB A passiv premium: +10 000 Kč/m² × 150 = +1 500 000 Kč
• FVE 6 kWp + baterie: +280 000 Kč
• Total premium: **1 780 000 Kč**
• NZÚ subsidy: -870 000 Kč (750k passiv + 120k FVE)
• **Net premium: 910 000 Kč**
**Roční energie:**
• Běžný RD: 110 kWh/m²/rok × 150 × 4,5 Kč = 74 250 Kč/rok
• Pasivní + FVE 65 % offset: 35 × 150 × 4,5 × 0,35 = 8 269 Kč/rok
• **Roční úspora: 65 981 Kč** (89 % redukce!)
**30letá kumulativní úspora (4 % inflace energie):**
• 65 981 × ((1.04)^30 - 1) / 0.04 = **3 700 000 Kč**
**Property value uplift (+15 % PENB A):**
• 6,75M × 15 % = **1 012 500 Kč**
**Total benefit 30 let: 3,7M + 1M = 4 712 500 Kč**
**ROI 30 let: (4,71M - 0,91M net premium) / 0,91M × 100 = 418 %**
**Payback (jen energie): 13,8 let**
**Payback (vč. value uplift): 8,1 let** (při plánu prodeje za 15 let)
Pro plán prodeje za 5-10 let je pasivní dům ne-volba: + 1M Kč value uplift přesahuje veškerou cenu premium.
5. EU EPBD III directive 2030+ — pasivní = budoucnost
**EU Energy Performance of Buildings Directive (EPBD) III:**
Schválena 2024, vstoupila v platnost 2025. Klíčové cíle:
• **2030:** všechny nové RD + byty MUSÍ být **near-zero energy** (PENB A)
• **2033:** všechny veřejné budovy MUSÍ být **zero-emission**
• **2050:** **klimatická neutralita** všech budov v EU
**Praktický dopad pro CZ vlastníky:**
1. **2030:** novostavby PENB A standardem (pasivní/near-zero)
2. **2033+:** stávající budovy PENB E nebo horší = **omezení prodeje** (povinnost upgrade)
3. **2040:** pravděpodobně PENB D nebo horší = neprodejné
4. **2050:** všechny budovy PENB B nebo lepší
**Property value future:**
Pasivní dům 2026 = bezpečná investice 30 let. Běžný PENB C/D dům 2026 = pravděpodobné výrazné value drop 2035-2045 jak EU EPBD III přitvrzuje.
**Příklad scénáře 2040:**
• Pasivní dům 2026 (6,75M) → 2040 hodnota 9-11M (apreciace + premium PENB A)
• Běžný PENB C dům 2026 (6,75M) → 2040 hodnota 6-7M (penalizace za nízkou PENB)
**Rozdíl 2040: 2-4M Kč** ve prospěch pasivního domu.
6. 5 chyb stavitelů pasivního
**Chyba 1: Tepelné mosty u oken/dveří.**
I nejlepší trojsklo Uw 0,8 nestačí, pokud kotvení do zdi je špatně provedeno (kovové konstrukce, beton bez přerušení tepelným izolantem). **Řešení:** detail s thermálním přerušením + autorizovaný inženýr kontrola.
**Chyba 2: Bez Blower Door testu.**
n50 < 0,6 se MUSÍ změřit. Bez testu certifikace PHPP neplatí + NZÚ 750k nepřípadne. Test 3-5k Kč. **Řešení:** Blower Door test PŘED kolaudací (možnost opravit netěsnosti) + závěrečný test.
**Chyba 3: Levná rekuperace.**
Účinnost 50 % místo 75 % = teplo unika ven 30 % rychleji. Investujte do kvalitního zařízení (Atrea Duplex 5-7k vs no-name 25k Kč). **Řešení:** ne šetřit na rekuperaci.
**Chyba 4: FVE bez baterie.**
V noci spotřeba z gridu = 6 Kč/kWh (vs výroba 1,5 Kč/kWh). Pasivní dům s nízkou spotřebou může pokrýt FVE + baterie 70-80 %. **Řešení:** baterie 8-12 kWh nutná pro maximální využití FVE.
**Chyba 5: Nesprávná orientace oken.**
Velká okna na sever = ztráta tepla v zimě. Optimum: 60-70 % oken na jih (solární zisky), max 15 % na sever. **Řešení:** projektová dokumentace s simulací solárních zisků (PHPP software).
Závěr — pasivní dům 2026 = strategická investice na 30 let
Pasivní dům 2026 NENÍ ekologická volba — je to **strategická finanční investice** s ROI 400-500 % za 30 let.
**Klíčové insighty 2026:**
• **NZÚ 750k RD + 120k FVE = 870 000 Kč subsidy** (pro PENB A passiv)
• **Property value uplift +15 %** = 1M Kč na 6,75M RD
• **Roční úspora 60-80k Kč** (89 % redukce vs běžný PENB C)
• **EU EPBD III 2030+ standardem** — nemovitosti PENB E neprodejné 2040+
• **PHPP certifikace nutná** — Blower Door n50 < 0,6 + autorizovaný inženýr
• **FVE + baterie kritické** — bez baterie noční spotřeba dražší
Doporučená kombinace nástrojů: /api/passive-house (4 dimenze ROI) → /api/penb-upgrade (pro stávající domy) → /api/nzu-dotace (detail dotačních sazeb) → /api/fve (FVE 6-10 kWp).
Jistybyt je jediná CZ platforma, která spočítá **pasivní dům s 4 dimenzemi ROI v 1 kalkulátoru** + 3 úrovně certifikace + EU EPBD III future-proofing. **Pasivní dům 2026 NENÍ ekologická volba — je to strategická investice na 30 let s ROI 400-500 %.**
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min