8. 5. 2026 · 9 min čtení
DPH plátcovství pronajímatele 2026: kdy povinná, kdy dobrovolná registrace
Pro pronajímatele kteří se blíží **2 000 000 Kč obratu/12 měsíců** nebo plánují velkou renovaci. **§ 6 zákona č. 235/2004 Sb. o DPH** — povinná registrace plátce při obratu > 2M Kč. **Klíč pro pronajímatele:** **§ 56 ZDPH bytový pronájem OSVOBOZEN** (bez ohledu na obrat), **§ 47 ZDPH komerční prostor ZDANĚN 21 %**, **§ 56 odst. 4 ZDPH krátkodobý/Airbnb (do 48 hod) ZDANĚN 21 %**. Mixed portfolio: jen **taxable obrat** (commercial + airbnb) se počítá pro threshold. **Voluntary registration § 6c ZDPH** benefit při high input DPH (renovace 2M+). **Penále 0,1 %/den** za pozdní registraci (max 100 % obratu). CZ 2026: ~**85 000 pronajímatelů** s 1+ komerčním prostorem nebo Airbnb.
1. Proč DPH plátcovství — kontext pronajímatelského trhu CZ 2026
V CZ 2026 je odhadováno ~**85 000 pronajímatelů s 1+ komerčním prostorem nebo Airbnb** — primární kandidáti pro DPH registraci. Plus ~600 000 pronajímatelů bytů (residential), kteří jsou § 56 ZDPH osvobozeni bez ohledu na obrat.
**Typický profil kandidáta na DPH registraci:**
• Pronajímatel s 3-10 byty (residential) + 1 komerční prostor (kancelář, retail)
• NEBO Airbnb portfolio 5+ bytů s avg 35-50k Kč/měs (= 175-250k/měs = 2,1-3M/rok)
• Roční obrat 2-5M Kč
• Plán velké renovace (2M+ Kč) v next 1-2 roky
• Owner FO (60 %) nebo s.r.o. (40 %)
**Proč DPH registrace matters:**
• **Povinná = legislativní compliance** — penále 0,1 %/den (max 100 % obratu)
• **Voluntary = optimalizace** při high input DPH (state refund až 30-50k Kč/rok)
• **Komplikace administrativy** — měsíční DPH platby, evidence, účetní program
• **Cash flow impact** — output VAT 21 % zvyšuje fakturu, input deductions snižují náklady
**Common confusion 2026:**
• "Mám obrat 4M Kč/rok z 5 bytů → musím se registrovat" → **NESPRÁVNÉ** (§ 56 osvobozen)
• "Komerční prostor 2,5M Kč/rok → automatická registrace" → **SPRÁVNÉ** (§ 47, 21 %)
• "Airbnb 1,8M Kč/rok → nemusím registrovat" → **NESPRÁVNÉ** (těsně pod, ale ověřit 12 měsíců rolling)
• "Voluntary registrace = win-win" → **NEPRAVDA** pro residential-only (žádný benefit)
Klíčový insight 2026: **5 % pronajímatelů zaplatí penále 50-200k Kč** kvůli pozdní registraci nebo špatné categorizaci portfolia.
2. § 56 vs § 47 ZDPH — bytový vs komerční pronájem
Klíčový rozdíl mezi typy pronájmu pro DPH účely:
**§ 56 ZDPH — bytový pronájem (long-term residential):**
• **Osvobozen od DPH bez nároku na odpočet**
• Definice: pronájem bytového prostoru **2+ měsíce** k bydlení
• Příklady: long-term nájemní smlouva § 2235 OZ, pronájem domu rodině, byt pro studenta na 1 školní rok
• Owner status: bez ohledu, zda FO nebo s.r.o.
• Output VAT: **0** (osvobozen)
• Input VAT deduction: **0** (no input deductions na osvobozená plnění)
**§ 47 ZDPH — komerční prostor / nájem nemovitosti:**
• **Zdaněn 21 %** (standard sazba)
• Definice: pronájem **nebytového prostoru** k podnikání
• Příklady: kancelář, retail, sklad, ordinace, dílna, garáž samostatně
• Možnost dobrovolné aplikace osvobození podle § 56a ZDPH (pokud nájemník je plátce DPH)
• Output VAT: 21 % z nájmu
• Input VAT deduction: full pro náklady
**§ 56 odst. 4 ZDPH — krátkodobý pronájem (Airbnb):**
• **Zdaněn 21 %** (NE osvobozen)
• Definice: pronájem **do 48 hodin** = ubytovací služba (NE bytový pronájem)
• Příklady: Airbnb, Booking.com, vlastní krátkodobý pronájem
• Owner status: pronájem 4+ noci/měsíc = podnikatelská činnost (živnostenský list)
• Output VAT: 21 % z nájmu (i pro 1 noc)
**§ 56a ZDPH — dobrovolná zdanitelnost komerčního pronájmu:**
• Volitelná pro nájemníky-plátce DPH
• Vyplatí se pro dlouhodobý nájemník-podnikatel (chce odpočet input VAT)
• Smluvně dohodnutá v nájemní smlouvě
**Kritická hranice — co je „byt" vs „komerční":**
• Účel kolaudace nemovitosti (BD vs OV vs nebytový prostor)
• Druhý apartmán majitele používán jako kancelář = **změna účelu = komerční**
• Garáž samostatně bez bytu = **komerční** (§ 47)
• Garáž s bytem (jeden nájem) = **osvobozena** (§ 56)
3. Threshold 2M Kč — kdy povinná registrace
Klíčové pravidlo: **obrat > 2 000 000 Kč/12 měsíců = povinnost registrace** (§ 6 odst. 1 ZDPH).
**Co se počítá do obratu:**
• Jen **zdanitelná plnění** (commercial + airbnb)
• NEpočítá se **osvobozená plnění** (residential § 56 ZDPH)
• Bez DPH (gross hodnota faktur)
• Period: 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců (rolling)
**Příklady kalkulace:**
**Příklad 1 — Residential portfolio 4M Kč/rok:**
• 5 bytů × avg 67k Kč/měs = 335k/měs = 4 020k/rok
• Všechny § 56 ZDPH osvobozeny
• Taxable obrat: **0 Kč**
• **Registrace NENÍ povinná** ✅
**Příklad 2 — Mixed 60 % residential + 40 % commercial:**
• Total 4M Kč/rok
• Residential 2,4M = osvobozeno
• Commercial 1,6M = taxable
• Taxable obrat: **1,6M Kč** ✅ POD threshold
• **Registrace NENÍ povinná** ✅
**Příklad 3 — Pure commercial 2,5M:**
• Taxable: **2,5M Kč** > 2M
• **Registrace POVINNÁ** ⚠️ (do 15 dní)
**Příklad 4 — Airbnb 12 bytů × avg 18k/měs:**
• 12 × 18k × 12 měs = 2 592k/rok = 100 % taxable
• **Registrace POVINNÁ** ⚠️
**Lhůta a penále:**
• **15 dní** od dosažení obratu na podání přihlášky (§ 6 odst. 1)
• **Penále 0,1 % obratu/den prodlení** (§ 250 daňového řádu)
• Max **100 % obratu** = totální ztráta
• Pro 3M obrat: 3 000 Kč/den ztráta = za měsíc 90k, za rok 1,1M Kč
**Sledování threshold průběžně:**
• Měsíční evidence faktur (residential vs commercial vs airbnb)
• Excel rolling 12-month sum
• Účetní mandate 5-10k Kč/měs (Pohoda, Money S3, iDoklad)
• Daňový poradce review kvartálně (pro velké portfolio)
4. Voluntary registration § 6c ZDPH — kdy se vyplatí
Pokud nedosahujete 2M threshold, můžete se registrovat **dobrovolně** (§ 6c ZDPH).
**Kdy voluntary vyplatí:**
• **Input VAT > output VAT** = státní refund
• Typicky při major renovaci 2M+ Kč
• High opex commercial pronájem (kancelářské služby, recepce, security)
• Pre-launch fáze (rok 0-1 commercial property)
**Příklad — komerční pronájem 1,5M + renovace 2M:**
• Output VAT: 1,5M × 21 % = **315 000 Kč** (placeno do státu)
• Input VAT z renovace: 2M × 21/121 = **347 107 Kč** (refundováno státem)
• Net VAT: -32 107 Kč (státní refund)
• **Voluntary registration vyplatí** = +32k/rok benefit
**Příklad — residential-only 1M + renovace 500k:**
• Output VAT: 0 (§ 56 osvobozen)
• Input VAT deduction: 0 (osvobozená plnění bez nároku na odpočet)
• **Voluntary registration NEVÝHODNÁ** = jen administrativa navíc
**Příklad — Airbnb 1,5M + renovace 800k:**
• Output VAT: 1,5M × 21 % = 315k
• Input VAT z renovace: 800k × 21/121 = 138k
• Net VAT: +176k (placeno do státu)
• **Voluntary registration NEVÝHODNÁ** (output > input)
• ALE pokud obrat > 2M = stejně povinná
**Process voluntary registration:**
• Přihláška na FÚ příslušnost
• Lhůta zpracování 30 dní
• Effective date: 1. dne měsíce následujícího po podání
• Vázanost minimálně 12 měsíců (nelze hned zrušit)
**Voluntary registration breakdown — kdy se vyplatí:**
• ✅ Commercial pronájem + renovace 2M+ Kč → +30-50k/rok
• ✅ Pre-launch commercial (rok 0-1, high opex) → +20-40k/rok
• ❌ Residential-only (jakákoliv velikost) → 0 benefit
• ❌ Airbnb (output > input typicky) → negative benefit
• ❌ Mixed dominantní residential → 0-5k benefit (administrativa převažuje)
5. Output VAT vs input VAT deduction — math + cash flow
Po registraci plátce DPH máte 2 hlavní toky:
**Output VAT (DPH na výstupu):**
• 21 % z taxable nájmu (commercial + airbnb)
• Faktura zákazníkovi: nájem + 21 % DPH (např. 50k + 10,5k = 60,5k)
• Měsíční suma do státu (do 25. dne následujícího měsíce)
**Input VAT deduction (DPH na vstupu):**
• 21 % z input nákladů (renovace, opravy, services, energie)
• Calculation: input cost × 21/121 (cost includes VAT)
• Deductible **proportional na taxable share** portfolia
• Mixed 50/50 portfolio = jen 50 % input VAT deductible
**Příklad — commercial-only s.r.o.:**
• Roční nájem 3M Kč
• Output VAT: 3M × 21 % = **630 000 Kč**
• Input náklady: 600k Kč/rok (renovace + opravy + správa)
• Input VAT deduction: 600k × 21/121 = **104 132 Kč** (full = taxable share 100 %)
• Net VAT payment: 630k - 104k = **525 868 Kč/rok**
**Příklad — mixed 50/50:**
• Roční nájem 4M (2M residential + 2M commercial)
• Output VAT: 2M × 21 % = 420k (jen na taxable)
• Input náklady 600k Kč/rok
• Input VAT total: 104 132 Kč
• Deductible: 104k × 0,5 = 52 066 Kč (jen taxable share)
• Net VAT: 420k - 52k = **367 934 Kč/rok**
**Cash flow management plátce DPH:**
• Output VAT je pass-through (nájemce platí, vy odvádíte)
• Input VAT deduction snižuje cash outflow z renovací
• Měsíční cash impact: net VAT × 1/12 ≈ 30-50k Kč pro 3M obrat
• Likviditní rezerva 3 měsíce VAT = ~150k Kč doporučeno
**Účetní compliance:**
• Měsíční DPH přiznání do 25. dne (§ 101 ZDPH)
• Kontrolní hlášení do 25. dne (§ 101c ZDPH) — detailní fakture-level data
• Účetní program povinný (Pohoda, Money S3, iDoklad)
• Daňový poradce 3-8k Kč/měs pro 5+ properties
6. Mixed portfolio strategie — optimalizace threshold
Klíčová strategie pro pronajímatele blízko 2M threshold:
**Strategie A — zůstat pod threshold (no registration):**
• Maximalizovat residential share (60 %+) v portfoliu
• Convert commercial → residential pokud możné (residential rebrand)
• Decline commercial nájemníky pokud taxable obrat blíží 1,8M
• Save administrative kompliance náklady (5-10k/měs)
• Loss: nemůže odpočíst input VAT z velkých renovací
**Strategie B — voluntary registration při velkých renovacích:**
• Major renovace 2M+ Kč → input VAT 347k+ refund
• Net benefit per renovaci: 30-50k Kč
• Vázanost 12 měsíců minimum (cannot exit immediately)
• Best timing: rok renovace + následující rok
**Strategie C — split portfolio mezi FO a s.r.o.:**
• FO drží residential portfolio (osvobozen, no DPH)
• s.r.o. drží commercial portfolio (DPH plátce, full deductions)
• Counterfactual cluster 83: portfolio restrukturalizace strategie
• Tax efficiency + DPH optimalization combined
**Strategie D — Airbnb-only portfolio:**
• Vždy taxable § 56 odst. 4
• Snadno přesahuje 2M threshold (5+ bytů)
• Plánovat registrace od začátku
• Pricing strategy: + 21 % DPH zahrnut v ceně (zákazník-konsument neodečítá)
**Decision tree pro pronajímatele:**
• Residential-only → never register
• Mixed dominant residential, < 2M taxable → keep below threshold
• Mixed dominant commercial → consider voluntary pre-renovation
• Pure commercial 2M+ → register mandatory
• Airbnb-only 5+ bytů → register mandatory
• s.r.o. + jiné aktivity → already registered, add rental as další činnost
7. 7 strategických doporučení + 5 chyb
**7 strategických doporučení 2026:**
**1. Residential-only § 56 ZDPH = nikdy nepovinná registrace.** Bytový pronájem osvobozen bez ohledu na obrat (4M, 10M, 50M Kč/rok = stále 0 % povinnost). Voluntary nevýhodná (žádný output VAT = no benefit z input VAT).
**2. Airbnb portfolio = registrace téměř vždy povinná.** Krátkodobý do 48 hod = 100 % taxable § 56 odst. 4. 5+ bytů × 35-50k/měs snadno dosáhne 2M+ obrat.
**3. Commercial portfolio voluntary registration při major renovaci.** Renovace 2M+ Kč → input VAT 347k+. Pokud output VAT < input VAT = státní refund 30-50k Kč.
**4. Mixed portfolio threshold check rolling 12 months.** Jen commercial + airbnb obrat se počítá. Mixed 60/40 (60 % residential + 40 % commercial) na 4M = 1,6M taxable = pod threshold.
**5. s.r.o. plátce DPH automaticky často.** Pokud firma má jiné aktivity (konzultace, IT), pronájem registrován jako další činnost. Žádné dual-registration komplikace.
**6. Lhůta 15 dní strict.** Po dosažení 2M threshold máte 15 dní na přihlášku. Penále 0,1 %/den (max 100 % obratu). Sledovat měsíční obrat průběžně.
**7. Účetní program povinný po registraci.** Pohoda / Money S3 / iDoklad standardní volby. Měsíční DPH platby + kontrolní hlášení do 25. dne. Daňový poradce 3-8k/měs pro 5+ properties.
**5 nejčastějších chyb:**
**Chyba 1: Počítat residential do 2M threshold.** Bytový § 56 ZDPH NENÍ zdanitelný = nepočítá. Pronajímatel s 4M residential portfoliem = 0 % povinnost.
**Chyba 2: Voluntary registration residential-only.** Žádný output VAT = žádný benefit. Jen administrativa navíc 5-10k/měs.
**Chyba 3: Airbnb evidence jako bytový pronájem.** Krátkodobý do 48 hod = zdanitelný § 56 odst. 4. Daňová kontrola odhalí + penále.
**Chyba 4: Pozdní registrace nad threshold.** Penále 0,1 %/den = pro 3M obrat = 3 000 Kč/den ztráta. Sledovat měsíční přírůstek + alert při 1,8M.
**Chyba 5: Garáž samostatně bez registrace.** Garáž samostatně pronajatá = 21 % DPH § 47. Bundlujte s bytem (osvobozeno) nebo započítejte do 2M threshold.
8. Závěr — DPH strategy + doporučená kombinace nástrojů
**Klíčové insighty:**
• **CZ 2026: ~85 000 pronajímatelů s commercial nebo Airbnb** = primární kandidáti pro DPH registraci
• **§ 56 ZDPH bytový pronájem osvobozen** — neexistuje povinnost registrace bez ohledu na obrat
• **§ 47 ZDPH komerční zdaněn 21 %** — registrace povinná při taxable obratu > 2M Kč
• **§ 56 odst. 4 Airbnb (do 48 hod) zdaněn 21 %** — vždy taxable
• **Lhůta 15 dní strict** + penále 0,1 %/den (max 100 % obratu)
• **Voluntary registration § 6c** vyplatí jen při high input DPH (renovace 2M+) na commercial
• **Residential-only voluntary nevýhodná** (žádný benefit)
• **Mixed portfolio:** jen taxable obrat (commercial + airbnb) se počítá pro threshold
• **Cash flow:** měsíční DPH platby do 25. dne, likviditní rezerva 3 měsíce
• **5 chyb** — neznalost = ztráta 50-200k Kč penále nebo zbytečná administrativa
Doporučená kombinace nástrojů: /api/dph-registration (4 portfolio type matrix + voluntary benefit calc) → /api/portfolio-restructuring (FO → s.r.o. dopady DPH) → /api/rental-tax (§ 9 ZDP daň z pronájmu paušál vs skutečné) → /api/airbnb-vs-najem (krátkodobý vs long-term ROI) → /api/dual-mortgage (akviziční strategie new commercial property).
Jistybyt je jediná CZ platforma, která spočítá **DPH plátcovství s 8 parametry** (annualTotalRentalIncomeCzk, portfolioType, residentialShare, commercialShare, airbnbShare, annualInputCostsCzk, existingVatRegistration, ownerType) → 4 recommendation matrix + output VAT vs input VAT deduction + voluntary registration benefit calc + 7 strategických doporučení. **Bez kalkulátoru riskujete pozdní registraci penále 0,1 %/den (50-200k Kč/rok), zbytečnou voluntary registration residential-only (5-10k/měs administrativa zbytečně), nebo chybu kategorizace Airbnb jako bytový (daňová kontrola). S kalkulátorem máte transparency o per-typ DPH zacházení + threshold check + voluntary benefit + cash flow plan.**
Další články
- Kdy fixovat hypotéku v roce 2026 — pohled z dat ČNB
Sazby ČNB klesají od konce 2024. Má smysl si zafixovat na 7 let teď, nebo počkat? Rozbor dat z TOP-10 bank.
22. 4. 2026 · 6 min
- Jak poznat „akční cenu" od skutečné slevy
Polovina inzerátů v ČR „slevňuje" o 5–10 %, ale jen polovina z nich opravdu slevila. Náš návod, jak rozeznat reálnou slevu od marketingového triku.
8. 4. 2026 · 4 min